• Ana Menü
  Köşe Yazıları
  Foto Galeri
  Anket
  Bu Yıl Köye Gidecekmisiniz ?


  Sayac  İstatistikler Yükleniyor ..!

  Kelkit Ulaşım

  Kelkit Ulaşım

   

  Hiç süphesiz bir yörede ekonomik, idarî ve kültürel fonksiyonlarin gelistirilmesinde en basta gelen etkenlerden birisi de ulasimdir. Kelkit, Bayburt-Erzincan, Trabzon-Erzincan, Bayburt-Siran yol baglantilari üzerinde kurulmus, merkezi bir konumda bulunmaktadir. Gümüshane-Kelkit-Erzincan karayolunun, 1956 yilinda güzergah degisikligiyle Kelkit'in kenarindan  geçilmesi kararinin alinmasi Kelkit'in ulasim avantajini iyice belirginlestirmistir. Adi geçen yolun, günümüzdeyse Kelkit'in  tam merkezinden geçiyor olmasi, geçen sürede Kelkit'in yerlesim itibariyle büyüdügünü göstermektedir. D 885 karayolu (Gümüshane-Erzincan karayolu Kelkit geçisi) üzerinde ortalama günlük araç trafiginin 1500'leri bulmasi,bu yolun ne kadar isler bir görümünde oldugunu belirtmesi açisindan önemlidir. D.I.E.  verilerine göre Kelkit'te 1990 yili itibariyle faal nüfusun %3.5 kadari (yani 112 kisi) ulasim sektöründe çalismaktadir. Fakat, Kelkit Soförler Odasina kayitli 546 soför ve nakliyecinin bulunmasi, bu rakama  ihtiyatla bakmamiza neden olmaktadir.

           Kelkit'in bölge disi uzak merkezlere ulasimi, genellikle ya Yesil Erzincan Seyahat, yada Turay Turizm marifetiyle olmaktadir. Siran ilçesinin 2, Bayburt ilininse 4 seyahat firmasi yine Kelkit'ten geçerek büyük merkezlere gitmektedir.

  Kelkit'in diger yakin sehirlere olan ulasimi agirlikli olarak minibüs firmalarinca saglanir. Bunlar S.S. Minibüs Yolcu Tasimaciligi Kop. ve Öz Kelkit Seyahat Limitet Sirketidir. Bu iki yolcu tasima müessesesine  bagli 130'a yakin minibüs bulunmaktadir. Günlük ortalama Kelkit'ten Erzincan'a 12-13, Gümüshane'ye 5-6 ve Trabzon'a da 2-3 sefer düzenlenmektedir. Bunun yaninda Siran ve Bayburt baglantili minibüs firmalari da Kelkit'ten geçmektedir. 

             Kelkit'te yerlesim alanlarinin genislemesiyle birlikte sehir içi ulasimi ticari taksi ve belediye otobüsleriyle yapilmaktadir. Toplam 4 belediye otobüsü ve 35 e yakin ticarî taksi bu alanda hizmet vermektedir. Ilçe genelinde 500'ü askin tescilli otomobil bulunmaktadir.

              Kelkit ticari hayatta tarimsal ve hayvansal ürünler disinda her türlü ihtiyaç maddesini temin etmede disariya bagimli bir yerlesim birimidir. Ticari hayat Kelkit'in mühim bir karayolu kavsaginda bulunmasi hasebiyle canlilik arz etmektedir. Sebze   ve    meyve    ihtiyaci    Mersin,  Adana  ve  Samsun    illerinden

  karsilanmaktadir. Cumartesi günleri ilçe merkezinde kurulan pazarda ilçe halki her türlü alisverisini yapmaktadir. Bu günlerde çesitli ihtiyaçlarini karsilamak üzere köylerden gelen yogun bir nüfus hareketliligi gözlenmektedir.

  Kelkit'in ticari hayati tarimsal üretime dayalidir. Kelkit ovasi ve havzasi, tarihi dönemler boyunca önemli bir zahire ambari olagelmistir. Salnamelerde geçen bilgilere göre yüzyilin basinda Trabzon vilayetinin zahire ihtiyaci büyük ölçüde Kelkit'ten karsilanmaktaydi. Özellikle tahil ürünlerinde görülen ihtiyacin üzerinde üretim yapilmasi, Kelkit'in ticarî hayatini hareketlendirmektedir.

           Yukaridaki tablodan da anlasilacagi gibi faal nüfusun %16'si ticaretle istigal etmektedir. Ticari isyerlerinin sayisi 700'e yakindir. Ticari aktivitenin en yogun oldugu gün Kelkit'te cumartesi günleridir. Çünkü bu günlerde halk pazari kurulur. Köylerden her gün minibüslerle gelen insanlar, perakende ticareti canlandirmakta ve önemli bir ticari sirkülasyon olusturmaktadir. Ticari isyerlerinin çogunlugu Aydin Dogan Caddesi ve Cumhuriyet Caddesi üzerinde konuslanmistir.    

           Ticari isyerlerinin yöre halkinin bütün ihtiyaçlarina cevap verdigi halde, çesitlilik,kalite ve  fiyat seçeneklerinin fazla olusu nedeniyle olacak, bir kisim aileler tüketim harcamalarinda yikin illeri tercih etmektedir. Bunun yaninda Erzincan ili,mal aliminin çogunlukla yapildigi bir yakin merkez konumundadir

   


  Yorumlar

  Sadece Site Üyelerimiz Yorum Yazabilir. Lütfen Üye Girişi Yapınız.
   
  Üye Girişi
  Facebook
  www.teknovizyon.net/
  YukariCik