guzyurdu.com kapat

 

GÜZYURDU KÖYÜ FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞENDİNİZ Mİ ?

Sayfamızı Beğenen ve İlgi Gösteren Herkese Teşekkür ederim.

SERHAT AKMAN (KELKİTLİSERHAT)

PEYGAMBERIMIZIN DOGUMU

 Anasayfa 

 Foto Albüm 

 Videolar 

 Haberler 

 Ziyaretçi Defteri 

 Sülalelerimiz 

 Telefon Rehberi 

 Kim Nerede ? 

 İletişim 

 Forum 

   

Mahmut Polat - Dut dibine yaslanırlar (2015)  Sitemize Fotoğraf Gönderme (Resimli Anlatım)  Güzyurdu Köyü Derneğimiz`de Halay (2014)  Taner Akman (Düğün-Kına) Fotoğraflar  Düğün : Taner Akman  Mücahit Akman Kına Gecesi (Fotoğraflar)  Köy Muhtarımızla Söyleşi ( Fotoğraf&Video)  Köyümüzden Fotoğraflar (2014)  Köyümuzde Ramazan Bayramı (2014)  Köyümüzden Fotoğraflar (2014) 

ANAMENÜ

KÖŞE YAZILARI

Serhat Akman

İlçemiz Kelkit`ten Canlı Yayın İçin Tıklayınız.

Köyüm İnsanları 2010-11

Güzyurdu Köyü Slayt 3 2010

Serhat Akman

Güzyurdu Web Tv

Serhat Akman

Köy Muhtarımızla Söyleşi ( Fotoğraf&Video)

Kelkiten Canlı Yayın

ARAMA

 

ZİYARETÇİ DEFTERİNDEN

Bekir ARSLAN - ÇARŞAMBA/SAMSUN

Öncelikle Köyümüze bu site için emek veren SERHAT AKMAN`a Teşekkür ederim. Bu site sayesinde köyümüzden fotoğrafları ve videoları görebiliyoruz.Sitenin başarılarının devamını dilerim. Serhat`a başarılar.

musa güzyurdu -

koyume sevgı ve selamlar

EKREM AKIN - İSTANBUL

TÜM KÖY HALKIMIZIN RAMAZAN BAYRAMINI EN İÇTEN DİLEKLERİMLE KUTLARIM.

Şerafettin BOSTANOĞLU - ÇANKIRI/Atkaracalar

Tüm Güzyurdu Köyü halkının ve tüm TÜRK ve İSLAM aleminin REGAİP KANDİLİNİ KUTLAR CENABI ALLAH TAN SAĞLIK MUTLULUK VE ESENLİKLER DİLERİM NİCE KANDİLLERE

ekrem akin - fransa

tum koy halkina selamlar bunu okuyan herkese

bünyamin mutlu - sadak barajı

merhaba kolay gelsin muhtar adayımız bilal akmana başarılar sevgiler

Sibel Kurtul - İstanbul

Merhaba sevgili hemşehrilerim. Siteyi yapanların eline emeğine sağlık.

nazife tanış - ankara

sitenızı cok begendim

Şerafettin BOSTANOĞLU - Çankırı-Atkaracalar

mübarek gurban bayramınızı en içten dileklerimle kutlar tüm islam ve türk alemin ve tüm güzyurdu halkına hayrlara vesile omasını niyaz ederim.saygı ve sevgilerimle

musa GÜZYURDU - AKSARAY

KÖYÜNÜZÜ ÇOK BEGENİYORUM BENDE KENDİMİ BU KÖYLÜDEN SAYIYORUM..KIYMETİNİ BİLİN BAŞARILAR...

Yazıların Tamamı

MESAJ PANOSU

ayhan akman - sultan beyli

sayın köylülerim. birlik beraberliğimiz bozulmasın. tek kalırsak büyük şehırler insani yutar

ramazan akman - güzyurdu köyü

serhat abi köyümüzün sitesi güzel olmuş

Abidin Bulut - bursa

bütün güzyurudu halkının içtenlikle bayramını kutlarım

Serhat Akman - İstanbul

Değerli Köylülerim Sizinde Web Sitemiz İçin Önerileriniz Sorularınız veya Şikayetleriniz Varsa
Serbest Kürsü Bölümüne Yazabilirsiniz..

murat taştan - istanbul gültepe

serhat kardeşim,gönderdiğim bilgileri eklediğin dikkate aldığın için teşekkürediyorum,bir ricam daha olacak senden,ölmüşlerimizin kabrini ziyaret edelim bölümünde ölmüşlerimizle alakalı iyi dilikelrimizi yada onları iyi bir şekilde yadedebilmek için altına yazı yazabilirsek iyi olmazmı sence,ama her kişinin kendi sayfasına yazılacak bunlar tabiki.genede sana bırakıyorum tabi...

Mesajların Tamamı

PEYGAMBERIMIZIN DOGUMU

PEYGAMBERIMIZIN DOGUMU

Peygamberimiz Fil vakasından 50 gün sonra ,Rebiullevvel ayinin on ikinci Pazartesi günü,tan yeri ağarırken, Mekke`de doğdu.

PEYGAMBERIMIZ DOĞDUĞUNDA BAZI HADISELER VUKU A GELDI

Peygamberimiz doğduğunda bazı hadiseler vuku a geldi,bunlardan bazılarını söyle sıralayabiliriz:Peygamberimiz ,Anadan Sünnetli ve göbeği kesik olarak doğdu. Peygamberimiz doğarken, çocukların yere düştükleri gibi düşmeyip ellerini ,yere dayamış başını semaya kaldırmış olarak doğdu.Peygamberimiz doğduğu zaman ,bir yıldız doğmuş ve bilginler, bu yıldızın doğduğu gece,Ahmed doğmuştur Dediler.Bir çok Yahudi Alimi Tevrat tan inceleme ile peygamberimizin bu gecede doğduğunu yakınlarına bildirmişlerdir.

Peygamberimiz doğduğu gece Kisranin sarayından on dört şerefe yıkıldı İranlıların,bin yıldan beri hiç sönmeden yanan Atesgedeleri sönüverdi.Save Gölünün suyu çekildi.Sema ve Vadisini su bastı.Iran Sahi, Arapların, ülkesini istila edeceğini rüyasında gördü,ve telaşa düştü.

 

PEYGAMBERIMIZIN BABASI HZ.ABDULLAH

Peygamberimizin babası Hz. Abdullah Kureyş’in ileri gelen delikanlılarından idi. Güzel yüzlü,iki gözü arasında peygamberlik nurunu taşıyordu.Mekkenin bütün genç kızları onunla evlenmek için can atarlardı.Babasına o kadar itaatliydi ki babasının izinden hiç çıkmazdı.Hatta birinde babası Abdulmuttalip Allaha dua etmiş ve ``Allahım eğer bana on erkek evladı verirsen onlardan birini senin için kurban edeceğim``demiş ,on evladı olunca da Allaha verdiği sözü tutmak için oğlu Abdullahı kurban etmek istemiştir.Oğlu Abdullah babasına itiraz etmemiş ve boyun eğmiştir Etraftan yapılan eleştirilerle oğlunu kurban etmekten vaz geçmiş onun yerine 100 Adet Deve kurban etmiştir. Hz. Abdullah hz. Amine ile evlendikten Kısa bir müddet sonra gittiği ticaret kervanından dönerken yolda hastalandı. Medine’de dayısı Beni Adiy bin. Neccarin yanında bir ay hasta aldıktan sonra vefat etti.Hz. Abdullah vefat ettiği zaman Peygamberimiz henüz Anne karnında altı aylıktı.

 

PEYGAMBERIMIZIN SÜT ANNEYE VERILISI

Yeni doğan çocukları süt anneye vermek; Kureyş ve sair Arap eşrafının adeti idi.

Bu da; kadınların kocaları ile daha iyi meşgul olmalarını ve çocuklarında ,özellikle ,havasının güzelliği, rutubetinin azlığı ve suyunun tatlılığı ile tanınan yerlerde yasayan şerefli kabileler arasında, sağlam vücutlu,siki etli, cesaretli yetişmelerini ve düzgün, pürüzsüz konuşmayı öğrenmelerini sağlamak içindi.

Mekke çevresinde ve Harem içinde oturan kabilelerden Süt annesi olanlar, her yıl iki defa, yaz ve güz olmak üzere Mekke`ye gelirler,çocukları alıp ****ürürlerdi.

Peygamber efendimizi(A.S) Ben`i Sa`d b.Bekr kabilesinden Süt annesi Halime hatun ****ürdü.

Peygamberimizin Süt kardeşleri şunlardır::

Abdullah b. Haris,Üneyse binti.Haris,Şeyma bint-i Haris.

Peygamberimizi Yetim olduğu için Arap kadınları kabul etmemiş; sadece kabilesine ****ürecek çocuk bulamayan Halime, eli bos gitmemesi için peygamberimizi kabul etmişti.Peygamberimizi aldıktan sonra Halime ve Ailesinin yaşam tarzı bir anda değişti.

Bunlardan bazılarını Halimenin dilinden dinleyecek olursak; Halime Hatun der ki;`` İçinde bulunduğumuz kuraklık ve kıtlık yılında hiç bir şeyimiz kalmamıştı. Ben, kır merkebimin üzerinde idim.Yanımızda, yaşlı bir devemiz vardı,bize bir damla süt vermiyordu.

Üzerinde bulunduğum merkebin ağır yürümesi yol arkadaşlarımı çileden cıkartıyordu.Nihayet Mekke’ye varıp emdirilecek oğlan çocukları aramaya başladık. İçimizden hiç bir kadın Muhammedi almak istemiyor,ondan uzak duruyorduk. Çünkü, bizler emdireceğimiz çoçuğun babasından bahisse kavuşmayı ve ondan armağanlar almayı bekliyorduk.

Bir ara Muhammed in dedesi Abdulmuttaliple karşılaştım,bana; İsmin nedir ?diye sordu.

Halime dedim. Bana;Ey Halime! Benim yanımda bir yetim çocuğum var onu emzirmek için Beni Sa`d kabilesi kadınlarına teklif ettim öksüz olduğu için kabul etmediler. Sen kabul eder misin? Ben ,``bana biraz müsaade ette kocama bir danışayım``dedim.

Hemen kocamın yanına döndüm,ona haber verdim. Kocam izin verince Muhammedi aldım.

Muhammed bize gelince,evimiz öyle bereketlendi ki kocam la hayretler içinde kaldik.Sütü çekilmiş olan devemizde sütler fazlaca akmaya, zayıf olan merkebimizi,yolda başka hiç bir binek hayvan geçememeğe,davarlarımıza inen süt hiç bir davara inmemeye başladı.

Peygamberin Çocukluğu daha değişikti. Daha iki Aylık iken,her tarafa yuvarlanmaya çalışıyordu.Üç Aylık olunca Day durmaya çalışıyordu.Dört Aylık olunca, duvara tutunup yürüyordu.Beş Aylık olunca bir yere tutunmadan yürüyebiliyordu.Altı Ayı tamamlayınca, yürümeyi hızlandırmıştı.Yedi Aylık iken her tarafa gidebiliyor,koşabiliyordu. Sekiz Aylık iken,konuşuyor,konuşulanı anlayabiliyordu.On Aylık iken Ok atabiliyordu. İki Yılı doldurduğu zaman,oldukça, iri ve gösterişli bir çocuk olmuştu.Onu Annesine ****ürdük, Amma,biz,Onun yüzünden gördüğümüz hayır ve bereketten dolayı, Yanımızda bir müddet daha tutmaya çok istekli bulunuyorduk.

 

HZ.AMINENIN MEDINE ZIYARETI VE VEFATI

Hz. Amine Peygamberi de yanına alarak Medine’deki Neccar oğullarından olan Dayılarını ziyarete gitti. Orada peygamberle, bir ay kadar misafir oldular.

Yahudi kavmi peygamberimizi orada görünce onu devamlı kontrol edip hal ve hareketlerine dikkat ediyorlardı. Hz. Amine Yahudilerin Peygamberimiz hakkında takındıkları tavırlardan korkmaya başladı Ve acilen Mekke ye dönmek için yola koyuldular.

Hz. Amine, Mekke’ye gelirken, yolda hastalanıp Evba köyünde durakladi.Başucunda duran Peygamberimizin yüzene baktı.Sonra da söyle hitap etti:

``Ey çekilen dehşetli ölüm okundan, Allah in lutfu ve yardımı ile yüz deve karşılığında kurtulan zatin oğlu!Allah, Seni,mübarek ve devamlı kilsin! Eğer rüyada gördüklerim doğru çıkarsa,Sen Celal ve bol ikram Sahibi tarafından,Adem oğullarına helal ve haramı bildirmek üzere gönderileceksin! Allah, Seni milletlerle birlikte devam edip gelen putlardan, putperestlikten de, esirgeyecek,alıkoyacaktır.

Her canlı varlık ölecektir. Bende öleceğim.Fakat temelli anılacağım Çünkü, temiz bir oğul doğurmuş,arkamda hayırlı bir anı bırakmış bulunuyorum demiştir.

Ve hz. Amine Ebva da vefat etti.Hazret-i Amine vefat ettiğinde 30 yaşlarında idi.

Dünyada,böylece Babasız ve Annesiz kalan Peygamberimizi,yüce Allah,hamisiz bırakmadı: Önce dedesi Abdulmuttalibin yanında, sonra da amcası Ebu Talib-in yanında kaldı. Peygamberimiz, sekiz yaşına kadar,Dedesi Abdulmuttalibin yanında,sekiz yaşından sonra da Amcası Ebu Talib-in yanında kaldı.

 

PEYGAMBERIMIZIN TICARET HAYATINA ATILISI

Kureyşliler, öteden beri ticaretle uğraşırlardı. Ticaretle uğraşmayanların ise,ellerinde hiç bir şeyleri bulunmazdı. Peygamberimizin de, hazreti Hatice hesabına ticarete başlamadan önce, ticaretle uğraştığı olmuştur. Nitekim, Said b.Ebu Saib, Islamiyetten önce Peygamberimizin ticaret ortağı idi.Peygamberimizin,ticaret yapmak için, sermayesi olmadığından,hazreti Hatice peygamberimizi ücretle tuttu ve Kureyşilerden tuttuğu, başka bir zatıda, Peygamberimizin yanına kattı. Hazreti Hatice yapacağı her sefer için, Peygamberimize, ücret olarak genç ve yiğit birer erkek deve veriyordu. Peygamberimiz, Hazreti Hatice`nin ticaret Malını Şam`a ****ürmek için ,ilk defa dört tane erkek ve genç deveye anlaştılar. Peygamberimizle Kervan halkı Şam`a gitmek için yola koyuldular: Şam topraklarından Busraya vardıklarında peygamberimiz orada getirdiği bütün malları çok karlı bir şekilde satıp alacaklarını aldıktan sonra,Mekke’ye yardımcısı olan Meysele ile birlikte geri döndü.

 

PEYGAMBERIMIZIN EVLENMESI

Peygamberimiz hazreti Hatice adına ticaret yaparken, Peygamberimizdeki harikulade halleri görmüş ve yardımcısı Meysele ile Peygamberimize evlilik teklif etmişti. Peygamberimiz bu teklifi kabul ederek Kureyşlilerin en soylu kadınlarından olan hazreti Hatice ile evlendi.

PEYGAMBERIMIZIN COCUKLARI

 Peygamberimizin, hazreti Haticeden,iki erkek çocuğu,dört kız çocuğu doğmuştur Isimleri şöyleydi: Kasim, Abdullah, Zeynep,Rukayye ,Ümmü Külsüm,Fatima ve Cariyesi Mısırlı Maria`dan doğan Ibrahim`dir.

 

KABENIN KUREYŞILERCE YENIDEN YAPILISI VE PEYGAMBERIMIZIN HAKEMLIGI

Bir Kadın, Kabe Hareminde buhurdanlıkta Öd ağacı yaktığı sırada , buhurdanlıktan sıçrayan bir kıvılcımdan Kâbenin kat kat olan örtüsü tutuşup tamamı ile yanmış, bu yüzden duvarlar da her taraftan gevşeyip çatlamış bulunuyordu. Zaman, zaman sahilden gelen sel baskınları ilede Kâbenin tabanı ve duvarları da iyice yıkılacak duruma gelmişti.

Bunun icin,Kureysliler Kabenin duvarlarını onarıp sağlamlaştırmak ve üzerinede,tavan çatmak istiyorlar,fakat, yıkmağa kalkarlarsa azaba ugrayabileceklerinden korkuyorlar,aralarinda meşvere ediyorlardı.

Am bu sırada Rum tüccarlarından birisine Ait olan inşaat malzemesi yüklü bir gemi Cüdde sahillerinde parcalandi,bunu fırsat bilen Kureyşliler aralarında yardımlaşarak bu batan gemiden Kabe inşaası için gerekli malzemeleri almış oldular.Ve Kâbenin inşaatına başladılar.

Hacerül Esved taşı yerine konulacağı zaman kabileler ,birbirleriyle anlaşamadılar. Hatta işi okadar ilerlettiler ki aralarında kavga yapmaya çok az bir zaman kaldı. Kureyşiler, Bu iş üzerinde, dört veya beş gece durdular. Sonra Kureyşin yaşlılarından Ebu Ümeyye b. Mugire bir teklifte bulundu;

Teklifine göre ,mescidin kapısından giren ilk kişi bu taşı koymak için hakem olacaktı. Bütün kavmin uluları bu teklifi kabul ettiler.

Tam bu sırada peygamberimiz içeri girdi, bütün kureyşliler el çırparak El-Emin`in hakemligine razıyız dediler.

Peygamberimiz de hakemlik yaparken bütün kabilelerden birer kişi alarak Hacerul Esved-i bir beze koydurdu,ve onu konulacak yere getirttikten sonra besmele çekerek kendi elleriyle Hacerul-Esvedi yerine koymuş oldu.

 

1.1.1900 Tarihinde, Serhat Akman (kelkitliserhat) Tarafından Eklendi ve 655 Defa Okundu .


 
 
 
 

ÜYE GİRİŞİ

KÖYDEN FOTOĞRAFLAR

Maziden Fotoğraflar

Detaylar İçin Tıklayınız
 

Köyümüzden Fotoğraflar (2012)

Fotoğraflar İçin Tıklayınız
 

Köy İçinden Fotoğraflar 2011

Köy İçinden Fotoğraflar İçin tıklayınız.
 

Güzyurdu 2011 Fotoğraflar

Güzyurdu Köyü 2011 Fotoğraflar İçin Tıklayınız..
 

Davut Bulut tan Mantar Ziyafeti

Davut Bulut tan Haziran 2011 de Mantar Ziyafeti
 

Köyüm İnsanları 2010-11

Köylülerimizin Fotoğrafları için tıklayınız...
 

Güzyurdu Köyü 2010-2 Fotoğraflar

Köyümüzden En Fotoğraflar İçin Tıklayınız...
 

Güzyurdu Köyü 2010 Fotoğraflar

Köyümüzden 2010 Fotoğrafları İçin Tıklayınız.
 

Güzyurdu Köyü 2009 Fotoğraflar

Köyümüzden 2009 Fotoğraflar için Tıklayınız.
 

Köyümüzden Fotoğraflar

Köyümüzden Resimler İçin Tıklayınız.
 

Sanal Turlar

Santa Harabeleri Sanal Tur

Karaca Mağarası Sanal Tur

Gümüşhane Müzesi Sanal Tur

BİLGİ BANKASI

Gümüşhane Haberler

Yerli Meyveler

SOHBET ODASISohbet Uygulaması Yükleniyor ..!

ANKET


Bu Yıl Köye Gidecekmisiniz ?
Evet
Hayır

İSTATİSTİKLERİstatistikler Yükleniyor ..!

 Anasayfa 

 Foto Albüm 

 Videolar 

 Ziyaretçi Defteri 

 Sülalelerimiz 

 Telefon Rehberi 

 Dini Bölüm 

 Kim Nerede ? 

 İletişim 

 Forum 

2008 - 2014  DESİGNED BY : SERHAT AKMAN GÜZYURDU KÖYÜ RESMİ WEB SİTESİ  TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

(Sitemizde Bulunan İçerikler Kaynak Gösterilmeden Kullanılamaz. )

"Bir Sevdadır Güzyurdu Dillerden Düşmeyen " S.Akman"